Bilder/Kuvat

2017-2018

2018-03 FM

Guldmedaljörerna i herr- och damsingel: Pentti Olah och Annika Lundström. (Bild Anders Lundström)
Guldmedaljörerna i herr- och damsingel: Pentti Olah och Annika Lundström. (Bild Anders Lundström)
Pihla vann silver i damdubbel tillsammans med Annika Lundström.
Pihla vann silver i damdubbel tillsammans med Annika Lundström.
Pihla vann brons i mixeddubbel tillsammans med Miikka O'Connor. (Bild Anders Lundström)
Pihla vann brons i mixeddubbel tillsammans med Miikka O'Connor. (Bild Anders Lundström)
Medaljörerna i herrsingel. (Bild Anders Lundström)
Medaljörerna i herrsingel. (Bild Anders Lundström)
Medaljörerna i damsingel. (Bild Anders Lundström)
Medaljörerna i damsingel. (Bild Anders Lundström)
Medaljörerna i herrdubbel. (Bild Anders Lundström)
Medaljörerna i herrdubbel. (Bild Anders Lundström)
(Bild Anders Lundström)
(Bild Anders Lundström)
(Bild Anders Lundström)
(Bild Anders Lundström)

2016-2017

2017-01 ARF Junior Cup

ARF Junior Cup 2017

Lördagens medaljörer (flest samlade rating poäng) från höger: Lauri Hakaste, Alexandra Titievskaja, Samuel Westerlund, Elim Engberg och Aleksi Heikkilä. Vinnaren Daniel Sorvala saknas från bilden.
Lördagens medaljörer (flest samlade rating poäng) från höger: Lauri Hakaste, Alexandra Titievskaja, Samuel Westerlund, Elim Engberg och Aleksi Heikkilä. Vinnaren Daniel Sorvala saknas från bilden.
Söndagens medaljörer (flest samlade rating poäng) från vänster: Lauri Hakaste, Aleksi Heikkilä, Rauno Naves, Jimmy Soini och Daniel Tran. Tvåan Leonid Pullinen saknas från bilden.
Söndagens medaljörer (flest samlade rating poäng) från vänster: Lauri Hakaste, Aleksi Heikkilä, Rauno Naves, Jimmy Soini och Daniel Tran. Tvåan Leonid Pullinen saknas från bilden.

 

2015-2016

2016-03 FM

FM 19-20.3.2016

2015-10 ARF Junior Cup

ARF Junior Cup 17-18.10.2015

 

2014-2015

2015-05 17-FM och Nappulaliiga

2015-05 17-FM och Nappulaliiga 2-3.5.2015

Annika & Pihla vann guld i flicklag-17 och flickdubbel-17. Marianna och Kaarina tog brons.
Annika & Pihla vann guld i flicklag-17 och flickdubbel-17. Marianna och Kaarina tog brons.
Kaarina & Michelle vann flicklag-12.
Kaarina & Michelle vann flicklag-12.
Rolands, Ilja, Benjamin och Noah vann brons i pojklag-17.
Rolands, Ilja, Benjamin och Noah vann brons i pojklag-17.
Kaarina vann silver och Michelle brons i flickor-12.
Kaarina vann silver och Michelle brons i flickor-12.

2015-03 Junior-FM

Junior FM 21-22.3.2015

Kaarina & Michelle vann flicklag-13 klassen!
Kaarina & Michelle vann flicklag-13 klassen!
Annika och Pihla vann flicklag-15, och Marianna, Kaarina och Michelle tog brons.
Annika och Pihla vann flicklag-15, och Marianna, Kaarina och Michelle tog brons.
Benjamin, Noah och Kristoffer vann guld i pojklag-13 efter seger över KoKa med 5-4 i en mycket spännande final.
Benjamin, Noah och Kristoffer vann guld i pojklag-13 efter seger över KoKa med 5-4 i en mycket spännande final.
I pojklag-15 tog Noah, Rolands och Kristoffer silver och Ilja, Benjamin och Adam brons.
I pojklag-15 tog Noah, Rolands och Kristoffer silver och Ilja, Benjamin och Adam brons.
Michelle och Kaarina tog silver i flickdubbel-13.
Michelle och Kaarina tog silver i flickdubbel-13.
Kaarina tog brons i flickor-13.
Kaarina tog brons i flickor-13.
Pihla och Annika vann flickdubbel-15 och Marianna och Kaarina tog brons.
Pihla och Annika vann flickdubbel-15 och Marianna och Kaarina tog brons.
Annika vann guld i flickor-15 klassen och Pihla tog brons.
Annika vann guld i flickor-15 klassen och Pihla tog brons.
Benjamin och Noah tog silver i pojkdubbel-13.
Benjamin och Noah tog silver i pojkdubbel-13.
Noah tog silver och Benjamin brons i pojkar-13.
Noah tog silver och Benjamin brons i pojkar-13.
Pojkar 13 consolation medaljörerna.
Pojkar 13 consolation medaljörerna.
Kristoffer och Noah tog brons i pojkdubbel-15.
Kristoffer och Noah tog brons i pojkdubbel-15.
Adam vann brons i pojkar-15 klassen.
Adam vann brons i pojkar-15 klassen.
Årets vinnare av kämparpriset: Sofie Eriksson, ParPi.
Årets vinnare av kämparpriset: Sofie Eriksson, ParPi.

2014-10 ARF Junior Cup

ARF Junior Cup 2014

MBF vann pokalen för bästa klubb, tätt följd av Nömme.
MBF vann pokalen för bästa klubb, tätt följd av Nömme.
Ella tog emot pokalen för bästa klubb: MBF!!!
Ella tog emot pokalen för bästa klubb: MBF!!!
J8: 1. Rasmus Vesalainen/KoKa, 2. Matias Vesalainen/KoKa, 3. Aaro Mikkola/MBF
J8: 1. Rasmus Vesalainen/KoKa, 2. Matias Vesalainen/KoKa, 3. Aaro Mikkola/MBF
J10: 1. Linda Pihelgas/Nömme, 2. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 3. Nea Sirén/Por-83, 3. Matias Vesalainen/KoKa
J10: 1. Linda Pihelgas/Nömme, 2. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 3. Nea Sirén/Por-83, 3. Matias Vesalainen/KoKa
N12: 1. Linda Pihelgas/Nömme, 2. Michelle Brinaru/MBF, 3. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 3. Kaarina Saarialho/MBF
N12: 1. Linda Pihelgas/Nömme, 2. Michelle Brinaru/MBF, 3. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 3. Kaarina Saarialho/MBF
N17: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Sirli Jaanimägi/Nömme, 3. Annigrete Suimets/Nömme, 4. Sirli Roosve/Nömme
N17: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Sirli Jaanimägi/Nömme, 3. Annigrete Suimets/Nömme, 4. Sirli Roosve/Nömme
M12: 1. Sam Khosravi/Tip-70, 2. Juuso Taavela/Por-83, 3. Rose-Mari Randlaht/Nömme, 3. Greeta-Maria Ulmre/Nömme
M12: 1. Sam Khosravi/Tip-70, 2. Juuso Taavela/Por-83, 3. Rose-Mari Randlaht/Nömme, 3. Greeta-Maria Ulmre/Nömme
M14: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Veeti Valasti/KoKa, 3. Arttu Pihkala/PT Espoo, 3. Siirli Roosve/Nömme
M14: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Veeti Valasti/KoKa, 3. Arttu Pihkala/PT Espoo, 3. Siirli Roosve/Nömme
M17: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Pihla Eriksson/MBF, 3. Rolands Jansons/MBF, 4. Veeti Valasti/KoKa
M17: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Pihla Eriksson/MBF, 3. Rolands Jansons/MBF, 4. Veeti Valasti/KoKa
R-900 (≥2002): 1. Rose-Marii Randlaht/Nömme, 2. Aleksi Räsänen/PT Espoo, 3. Nea Sirén/Por-83, 4. Eiris Ikkonen/Nömme
R-900 (≥2002): 1. Rose-Marii Randlaht/Nömme, 2. Aleksi Räsänen/PT Espoo, 3. Nea Sirén/Por-83, 4. Eiris Ikkonen/Nömme
R-900 (<2002): 1. Tino Oikari/PT-2000, 2. Eldishnawy Mohamen/MBF, 3. Miikka Luhtamäki/PT-2000, 4. Arsi Mikkola/MBF
R-900 (<2002): 1. Tino Oikari/PT-2000, 2. Eldishnawy Mohamen/MBF, 3. Miikka Luhtamäki/PT-2000, 4. Arsi Mikkola/MBF
R-1300: 1. Daniel Nguyen/Tip-70, 2. Marianna Saarialho/MBF, 3. Veli-Matti Saarialho/MBF, 3. Petri Kuusisaari/NuPS
R-1300: 1. Daniel Nguyen/Tip-70, 2. Marianna Saarialho/MBF, 3. Veli-Matti Saarialho/MBF, 3. Petri Kuusisaari/NuPS
R-1900: 1. Viatcheslav Abramov/Pietari, 2. Pihla Eriksson/MBF, 3. Rolands Jansons/MBF, 3. Veeti Valasti/KoKa
R-1900: 1. Viatcheslav Abramov/Pietari, 2. Pihla Eriksson/MBF, 3. Rolands Jansons/MBF, 3. Veeti Valasti/KoKa
MK: 1. Niko Pihajoki/TuPy, 2. Pihla Eriksson/MBF, 3. Toni Pitkänen/Wega, 4. Andrey Shubin/Pietari
MK: 1. Niko Pihajoki/TuPy, 2. Pihla Eriksson/MBF, 3. Toni Pitkänen/Wega, 4. Andrey Shubin/Pietari
J9: 1. Aleksi Räsänen/PT Espoo, 2. Eiris Ikkonen/Nömme, 3. Aaro Mikkola/MBF, 3. Ella Kellow/MBF
J9: 1. Aleksi Räsänen/PT Espoo, 2. Eiris Ikkonen/Nömme, 3. Aaro Mikkola/MBF, 3. Ella Kellow/MBF
N11: 1. Ksenia Nerman/Spinni, 2. Linda Pihelgas/Nömme, 3. Michelle Brinaru/MBF, 3. Rose-Marii Randlaht/Nömme
N11: 1. Ksenia Nerman/Spinni, 2. Linda Pihelgas/Nömme, 3. Michelle Brinaru/MBF, 3. Rose-Marii Randlaht/Nömme
N13: 1. Sirli Roosve/Nömme, 2. Linda Pihelgas/Nömme, 3. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 4. Ksenia Nerman/Spinni
N13: 1. Sirli Roosve/Nömme, 2. Linda Pihelgas/Nömme, 3. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 4. Ksenia Nerman/Spinni
N16: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Annigrete Suimets/Nömme, 3. Sirli Jaanimägi/Nömme, 4. Marianna Saarialho/MBF
N16: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Annigrete Suimets/Nömme, 3. Sirli Jaanimägi/Nömme, 4. Marianna Saarialho/MBF
M11: 1. Sam Khosravi/Tip-70, 2. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 3. Juuso Taavela/Por-83, 3. Linda Pihelgas/Nömme
M11: 1. Sam Khosravi/Tip-70, 2. Greeta-Maria Ulmre/Nömme, 3. Juuso Taavela/Por-83, 3. Linda Pihelgas/Nömme
M13: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Arttu Pihkala/PT Espoo, 3. Matias Mattila/Por-83, 3. Sirli Roosve/Nömme
M13: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Arttu Pihkala/PT Espoo, 3. Matias Mattila/Por-83, 3. Sirli Roosve/Nömme
M16: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Veeti Valasti/KoKa, 3. Benjamin Brinaru/MBF, 3. Arttu Pihkala/PT Espoo
M16: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Veeti Valasti/KoKa, 3. Benjamin Brinaru/MBF, 3. Arttu Pihkala/PT Espoo
R-900 (≥2004): 1. Aleksi Räsänen/PT Espoo, 2. Jere Ruohonen/Polttimo, 3. Alisa Sinishin/PT Espoo, 3. Ella Kellow/MBF
R-900 (≥2004): 1. Aleksi Räsänen/PT Espoo, 2. Jere Ruohonen/Polttimo, 3. Alisa Sinishin/PT Espoo, 3. Ella Kellow/MBF
R-900 (<2004): 1. Rose-Marii Randlaht/Nömme, 2. Eldishnawy Mohamen/MBF, 3. Ville Rantanen/Spinni, 3. Arsi Mikkola/MBF
R-900 (<2004): 1. Rose-Marii Randlaht/Nömme, 2. Eldishnawy Mohamen/MBF, 3. Ville Rantanen/Spinni, 3. Arsi Mikkola/MBF
R-1100: 1. Kaarina Saarialho/MBF, 2. Juuso Taavela/Por-83, 3. Gerd Strahlendorff/MBF, 3. Veli-Matti Saarialho/MBF
R-1100: 1. Kaarina Saarialho/MBF, 2. Juuso Taavela/Por-83, 3. Gerd Strahlendorff/MBF, 3. Veli-Matti Saarialho/MBF
R-1200: 1. Péter Jánosi/MBF, 2. Janne Viljamaa/Atlas, 3. Matias Mattila/Por-83, 3. 3. Veli-Matti Saarialho/MBF
R-1200: 1. Péter Jánosi/MBF, 2. Janne Viljamaa/Atlas, 3. Matias Mattila/Por-83, 3. 3. Veli-Matti Saarialho/MBF
R-1450: 1. Joonatan Khosravi/Tip-70, 2. Sirli Jaanimägi/Nömme, 3. Annigrete Suimets/Nömme, 3. Erik Ström/MBF
R-1450: 1. Joonatan Khosravi/Tip-70, 2. Sirli Jaanimägi/Nömme, 3. Annigrete Suimets/Nömme, 3. Erik Ström/MBF
R-1750: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Veeti Valasti/KoKa, 3. Kari Komu/Tip-70, 3. Arttu Pihkala/PT Espoo
R-1750: 1. Benjamin Brinaru/MBF, 2. Veeti Valasti/KoKa, 3. Kari Komu/Tip-70, 3. Arttu Pihkala/PT Espoo
R-2100: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Denis Andreev/Pietari, 3. Andrey Perekrestenko/Pietari, 4. Andrey Shubin/Pietari
R-2100: 1. Pihla Eriksson/MBF, 2. Denis Andreev/Pietari, 3. Andrey Perekrestenko/Pietari, 4. Andrey Shubin/Pietari

 

2013-2014

2014-04 Nappulaliiga

Nappulaliiga 2014

Kaarina och Michelle vann guld i flicklag!
Kaarina och Michelle vann guld i flicklag!
Kaarina och Michelle vann brons i flicksingel.
Kaarina och Michelle vann brons i flicksingel.
Kristoffer vann silver och Benjamin brons i pojksingel.
Kristoffer vann silver och Benjamin brons i pojksingel.

2014-03 Junior-FM

Junior FM 8-9.3.2014

Jan vann sina tre matcher och ledde MBF till en 5-4 överraskningsseger över KoKa i finalen i pojklag-15.
Jan vann sina tre matcher och ledde MBF till en 5-4 överraskningsseger över KoKa i finalen i pojklag-15.
Daniela och Michelle tog brons i flickdubbel-14.
Daniela och Michelle tog brons i flickdubbel-14.
Annika och Pihla vann flickdubbel-14 klassen.
Annika och Pihla vann flickdubbel-14 klassen.
Marianna och Kaarina vann brons i flickdubbel-14.
Marianna och Kaarina vann brons i flickdubbel-14.
Miikka och Thomas vann guld i pojkdubbel-17. Jan tog silver i par med Markus Myllärinen.
Miikka och Thomas vann guld i pojkdubbel-17. Jan tog silver i par med Markus Myllärinen.
Erik och Rolands blev femte i pojkdubbel-14.
Erik och Rolands blev femte i pojkdubbel-14.
Daniela vann brons i flicklag-15 och flickdubbel-14.
Daniela vann brons i flicklag-15 och flickdubbel-14.
Rolands vann guld i pojklag-15 och silver i pojklag-13.
Rolands vann guld i pojklag-15 och silver i pojklag-13.
Erik vann guld i pojklag-15.
Erik vann guld i pojklag-15.
Benjamin vann guld i pojklag-15 och silver i pojklag-13.
Benjamin vann guld i pojklag-15 och silver i pojklag-13.
Marianna vann brons i flicklag-15 och flickdubbel-14.
Marianna vann brons i flicklag-15 och flickdubbel-14.
Michelle vann brons i flicklag-13 och flickdubbel-14.
Michelle vann brons i flicklag-13 och flickdubbel-14.
Flicklag-15: MBF vann guld med laget Annika och Pihla, brons åt MBF 2 med laget Kaarina, Marianna och Daniela
Flicklag-15: MBF vann guld med laget Annika och Pihla, brons åt MBF 2 med laget Kaarina, Marianna och Daniela
Flicklag-13: MBF vann guld med laget Annika, Kaarina och Michelle
Flicklag-13: MBF vann guld med laget Annika, Kaarina och Michelle
Pojklag-15: MBF vann guld med laget Jan, Rolands, Benjamin, Erik och Alex
Pojklag-15: MBF vann guld med laget Jan, Rolands, Benjamin, Erik och Alex
Flickdubbel-17: Pihla vann guld i par med Elli Rissanen från Por-83
Flickdubbel-17: Pihla vann guld i par med Elli Rissanen från Por-83
Sonja Grefberg delar ut medaljerna i flickdubbel 14
Sonja Grefberg delar ut medaljerna i flickdubbel 14
Flickdubbel-14: Annika och Pihla vann guld, brons åt Marianna, Kaarina, Daniela och Michelle
Flickdubbel-14: Annika och Pihla vann guld, brons åt Marianna, Kaarina, Daniela och Michelle
Pojkdubbel-17: Miikka och Thomas vann guld, silver åt Jan i par med Markus Myllärinen från TuKa
Pojkdubbel-17: Miikka och Thomas vann guld, silver åt Jan i par med Markus Myllärinen från TuKa
Flickor-17: Pihla vann guld, brons åt Annika
Flickor-17: Pihla vann guld, brons åt Annika
Flickor-13: Annika vann guld
Flickor-13: Annika vann guld
Pojkar-17: Miikka vann guld
Pojkar-17: Miikka vann guld
Pojkar-15: Jan vann guld
Pojkar-15: Jan vann guld

2014-02 Kauppakeskus Kaari

Pöytätennisesittely Kauppakeskus Kaaressa 8.2.2014

2014-01 Wega Malja

Wega Malja 25-26.1.2014

2013-12 Finlandia Open 2013

Finlandia Open 5-8.12.2013

2013-10 ARF Junior Cup 2013

ARF Junior Cup 2013

2013-10 Junnu lag FM

Junior lag-FM 2013

2013-09 Stiga Malja

Stiga Malja 28-29.9.2013

2013-09 Distriktsmästerskap

Helsingfors distriktsmästerskap 8.9.2013

 

2012-2013

2013-05 Silja Malja

Silja Malja 2013

2013-03 Junnu FM

Junior FM 9-10.3.2013

2013-02 Aloittelijakilpailu

Aloittelijakilpailu 16.2.2013

2013-02 Ängby Vinterpool

Ängby Vinterpool 2-3.2.2013, Stockholm

2013-01 Kosken Malja

Kosken Malja GP 4.1.2013

2012-11 ARF Junior Cup

ARF Junior Cup 10-11.11.2012

2012-10 Espoo syyskilpailut

PT-Espoo, syyskilpailut 27-28.10.2012

2012-10 Junnu lag FM

Junior lag FM 7.10.2012

2012-09 Mestis

Mästerskapsserien 2012-09

2012-09 Piirimestaruus

Helsingin piirimestaruuskilpailut 8.9.2012

 

2011-2012

2012-05 Helsinki Junior Open

Helsinki Junior Open 26-27.5.2012

2012-04 Nappulaliiga

Nappulaliiga 21.4.2012

2012-04 Silja Malja

Silja Malja 14-15.4.2012

2012-03 FM

Finska Mästerskapen 3-4.3.2012

2011-10 Junnu lag FM

Junior lag FM 9.10.2011