MBF dominerade junior-FM

MBF vann totalt 5 guld, 4 silver och 8 brons i junior-FM! MBF bevisade sin bredd genom att ta medalj i alla klasser!!!

Flickorna vann 4 guld och pojkarna vann guld i pojklag-13 med 5-4 mot KoKa efter en mycket jämn final. Grattis till alla medaljörer!

MBF voitti yhteensä 5 kultaa, 4 hopeaa ja 8 pronssia juniori-SM:ssä! MBF osoitti vahvuutensa voittamalla mitalin jokaisesta luokasta!!!

Tytöt voittivat 4 kultaa ja pojat voitti kultaa 13 v. joukkuekilpailussa kaataen KoKan 5-4 tiukan finaalin jälkeen. Onnea kaikille mitalisteille!

MBF won in total 5 gold, 4 silver and 8 bronze medals in the Junior FC! MBF showed its strength by winning a medal in every class!!!

The girls won 4 gold medals and the boys won gold in boys-13 team after beating KoKa with 5-4 in a very exciting final. Congratulations to all medalists!

2015-03 Junior-FM

Junior FM 21-22.3.2015

Kaarina & Michelle vann flicklag-13 klassen!
Kaarina & Michelle vann flicklag-13 klassen!
Annika och Pihla vann flicklag-15, och Marianna, Kaarina och Michelle tog brons.
Annika och Pihla vann flicklag-15, och Marianna, Kaarina och Michelle tog brons.
Benjamin, Noah och Kristoffer vann guld i pojklag-13 efter seger över KoKa med 5-4 i en mycket spännande final.
Benjamin, Noah och Kristoffer vann guld i pojklag-13 efter seger över KoKa med 5-4 i en mycket spännande final.
I pojklag-15 tog Noah, Rolands och Kristoffer silver och Ilja, Benjamin och Adam brons.
I pojklag-15 tog Noah, Rolands och Kristoffer silver och Ilja, Benjamin och Adam brons.
Michelle och Kaarina tog silver i flickdubbel-13.
Michelle och Kaarina tog silver i flickdubbel-13.
Kaarina tog brons i flickor-13.
Kaarina tog brons i flickor-13.
Pihla och Annika vann flickdubbel-15 och Marianna och Kaarina tog brons.
Pihla och Annika vann flickdubbel-15 och Marianna och Kaarina tog brons.
Annika vann guld i flickor-15 klassen och Pihla tog brons.
Annika vann guld i flickor-15 klassen och Pihla tog brons.
Benjamin och Noah tog silver i pojkdubbel-13.
Benjamin och Noah tog silver i pojkdubbel-13.
Noah tog silver och Benjamin brons i pojkar-13.
Noah tog silver och Benjamin brons i pojkar-13.
Pojkar 13 consolation medaljörerna.
Pojkar 13 consolation medaljörerna.
Kristoffer och Noah tog brons i pojkdubbel-15.
Kristoffer och Noah tog brons i pojkdubbel-15.
Adam vann brons i pojkar-15 klassen.
Adam vann brons i pojkar-15 klassen.
Årets vinnare av kämparpriset: Sofie Eriksson, ParPi.
Årets vinnare av kämparpriset: Sofie Eriksson, ParPi.

Resultat / Tulokset / Results:

Flicklag-13
1. MBF (Kaarina Saarialho, Michelle Brinaru)
2. Spinni (Ksenia Nerman, Alisa Vlasova, Alexandra Seppänen)
3. PT Espoo (Alisa Sinishin, Sofia Sinishin)

Flicklag-15
1. MBF 1 (Annika Lundström, Pihla Eriksson)
2. ParPi (Sofie Eriksson, Carina Englund)
3. Spinni (Ksenia Nerman, Pelli Katrin)
3. MBF 2 (Marianna Saarialho, Kaarina Saarialho, Michelle Brinaru)

Pojklag-13
1. MBF (Benjamin Brinaru, Noah Steif, Kristoffer Smulter)
2. KoKa (Alex Naumi, Miro Seitz, Esa Kanasuo)
3. PT Espoo (Arttu Pihkala, Sam Li, Aleksi Räsänen)
3. OPT-86 (Juho Niemitalo, Juhana Tuuttila)

Pojklag-15
1. KoKa (Veikka Flemming, Alex Naumi, Veeti Valasti, Miro Seitz)
2. MBF 1 (Noah Steif, Rolands Jansons, Kristoffer Smulter)
3. MBF 2 (Ilja Motin, Benjamin Brinaru, Adam Steif)
3. OPT-86 (Pedram Moradabbasi, Juho Niemitalo, Juhana Tuuttila)

Flickdubbel-13
1. Carina Englund/Ksenia Nerman ParPi/Spinni
2. Kaarina Saarialho/Michelle Brinaru MBF

Flickor-13
1. Carina Englund ParPi
2. Ksenia Nerman Spinni
3. Kaarina Saarialho MBF
3. Aleksandra Titievskaja MPTS-13

Flickor-13 consolation
1. Michelle Brinaru MBF

Flickdubbel-15
1. Pihla Eriksson/Annika Lundström MBF
2. Carina Englund/Sofie Eriksson ParPi
3. Kaarina Saarialho/Marianna Saarialho MBF

Flickor-15
1. Annika Lundström MBF
2. Sofie Eriksson ParPi
3. Pihla Eriksson MBF
3. Katrin Pelli Spinni

Flickor-15 consolation
1. Michelle Brinaru MBF

Pojkdubbel-13
1. Alex Naumi/Miro Seitz KoKa
2. Noah Steif/Benjamin Brinaru MBF
3. Juho Niemitalo/Juhana Tuuttila OPT-86
3. Arttu Pihkala/Sam Khosravi PT Espoo/Tip-70

Pojkar-13
1. Alex Naumi KoKa
2. Noah Steif MBF
3. Arttu Pihkala PT Espoo
3. Benjamin Brinaru MBF

Pojkar-13 consolation
1. Aleksi Räsänen PT Espoo
2. Sam Li PT Espoo
3. Pyry Lehmusto Poom
3. Iakov Trifinov Spinni

Pojkdubbel-15
1. Veikka Flemming/Alex Naumi KoKa
2. Pedram Moradabbasi/Matias Ojala OPT-86/TuPy
3. Kristoffer Smulter/Noah Steif MBF
3. Veeti Valasti/Arttu Pihkala KoKa/PT Espoo

Pojkar-15
1. Veikka Flemming KoKa
2. Alex Naumi KoKa
3. Pedram Moradabbasi OPT-86
3. Adam Steif MBF

Pojkar-15 consolation
1. Juho Niemitalo OPT-86
2. Juho Kantola Boom
3. Paavo Collanus TuPy
3. Samu Laaksonen TuPy

Kämparpris
Sofie Eriksson ParPi

Leave a Reply